PRODUKT MESIACA: 5% zľava na PLATINUM 7DAYS MENU BOX.  

Zdravé kĺby

Ochorenia kĺbov a iné problémy sú u psov, žiaľ, bežné a môžu mať rôzne príčiny, pričom niektorým z nich sa dá predísť. Ako však zistíte, či váš štvornohý priateľ trpí bolesťami kĺbov? Psy, žiaľ, nedokážu jasne oznámiť, že ich niečo bolí, ani opísať miesto svojho problému. Bolesť môže byť príznakom ochorenia kĺbov alebo problémov s kĺbmi, ktoré obmedzujú ich pohyblivosť. Psy však samozrejme môžu pociťovať bolesť a vyhýbať sa cvičeniu aj z iných dôvodov. To môže niekedy majiteľom psov sťažovať určenie príčiny.

Zhrnutie príznakov bolesti kĺbov u psov:
- pes kríva alebo začne chodiť inak
- môže sa dokonca úplne brániť chôdzi a vyhýbať sa dlhým prechádzkam

- uprednostňuje mäkšie miesto na spanie ako predtým
- má problémy s ležaním alebo státím

- už sa nechce hrať
- reaguje agresívne na živé alebo hlučné psy, aj keď sú známe a predtým obľúbené
- už nechce, aby sa ho všade dotýkali
- reaguje agresívne, ak sa ho dotknú na bolestivom mieste
- pri močení alebo vyprázdňovaní zaujme inú polohu tela

Prevencia ochorení kĺbov u psov: čo je dobré pre kĺby a kosti

Mnohí majitelia psov chcú vedieť, aké preventívne opatrenia môžu prijať, aby udržali kosti a kĺby svojho psa zdravé. Táto otázka sa najčastejšie objavuje, keď sú psy mladé a pozornosť sa sústreďuje na zdravý rast šteniat. Zdravý rast je dôležitý najmä u väčších plemien psov, ktoré rýchlo rastú v krátkom čase, ako sú napríklad mastify alebo bernardíny. Samozrejme, genetika psa je veľmi dôležitým základom. Ak má pes vrodené chyby alebo kĺby, ktoré sa nevyvinuli správne, existuje oveľa väčšie riziko ochorenia kĺbov. Kľúčovou otázkou je v tomto prípade nájsť renomovaného chovateľa. Dôležitú úlohu však zohrávajú aj faktory, ktoré môžu majitelia psov ovplyvniť, ako je nesprávna výživa, nedostatok fyzickej aktivity alebo nadmerná záťaž a nadváha.

Správna strava na podporu kĺbov vášho psa

Počas fázy rastu dlhých kostí (zvyčajne do 12. mesiaca života) je dôležité zabezpečiť správny pomer vápnika a fosforu a optimálny (nie maximálny) obsah energie v potrave. Preto je v tejto fáze života psa obzvlášť dôležitá kvalitná strava s vysokým obsahom mäsa pre šteňatá a mladé psy. Správna strava však zohráva kľúčovú úlohu aj po tomto štádiu, pokiaľ ide o prevenciu problémov s kĺbmi. Správne krmivo pre psov podporuje pohodu a zabezpečuje zdravý pohybový aparát.

Na ďalšiu podporu zdravých kĺbov možno použiť aj prírodné látky. Nezáleží na tom, či je váš pes veľmi aktívny a možno sa dokonca venuje psím športom, alebo je v pokročilom veku a možno už trpí problémami s kĺbmi. Prírodné látky, ako sú glykozaminoglykány (živiny pre zdravé kĺby) a chondroitín (súčasť chrupaviek a synoviálnej tekutiny), pomáhajú podporovať metabolizmus kĺbov, zlepšujú kĺbovú tekutinu, a tým zlepšujú aj pohyblivosť vášho psa. Najpraktickejším riešením je, ak sú tieto zložky obsiahnuté vo výrobkoch, ako sú snacky alebo pochúťky PLATINUM Mobility, takže ich môžete jednoducho ponúknuť ako odmenu počas dňa.

Aktivity na posilnenie pohybového aparátu vášho psa

Psy sú veľmi aktívne a zvyčajne sú prirodzene schopné chodiť alebo behať na dlhé vzdialenosti. Problémy s kĺbmi a bolesť však môžu tento prirodzený inštinkt pre fyzickú aktivitu narušiť. Pes sa môže snažiť byť v pokoji a môže byť letargický. Fyzická aktivita vo všeobecnosti posilňuje pohybový aparát. Je dôležité, aby mal pes silné svaly, ktoré chránia kĺby, pretože svaly absorbujú časť fyzickej záťaže a kompenzujú tak zaťaženie kĺbov. Rozsah akejkoľvek aktivity a cvičenia by sa však mal prispôsobiť konkrétnemu psovi, pretože nadmerná fyzická záťaž môže sama o sebe viesť k problémom s kĺbmi. Inými slovami, mal by sa zohľadniť vek, plemeno a celkový zdravotný stav psa. Ak si nie ste istí, aký rozsah cvičenia váš pes zvládne, vždy odporúčame konzultovať to s vaším veterinárnym lekárom.

Kontrola hmotnosti na prevenciu problémov s kĺbmi u psov

Nadváha zaťažuje kĺby, čo výrazne zvyšuje riziko ochorenia kĺbov, napríklad artritídy, u psov. Preto je pre psa dôležitý aj pravidelný pohyb, aby si udržal ideálnu hmotnosť a vyhol sa problémom s kĺbmi spojeným s obezitou. Ak je váš pes už náchylný na problémy s kĺbmi, každodenné cvičenie na kontrolu jeho hmotnosti je obzvlášť dôležité. Mali by ste si uvedomiť, že každý gram hmotnosti navyše zbytočne zaťažuje kĺby vášho domáceho maznáčika. Plávanie tu môže byť skvelou možnosťou, ako posilniť svaly vášho psa a schudnúť bez zaťažovania kĺbov.

 

 

Súbory cookie používame na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej webovej lokality zdieľame s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. Partneri môžu tieto informácie kombinovať s inými informáciami, ktoré im poskytnete alebo ktoré získate v dôsledku používania ich služieb.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko