Produkt mesiaca: 5 % zľava na Xmas-Bits
V dnešnej dobe sa stále viac majiteľov psov stretáva s potravinovou intoleranciou alebo priamo alergiou.
Pri alergii je vyvolaná reakcia imunitného systému. Pri potravinovej alergii imunitný systém takmer vždy reaguje na určité bielkoviny, ktoré pes konzumuje. Pes môže mať červenú kožu v oblasti slabín, brucha, ňufáku, uší alebo medzi prstami. Dokonca môže dôjsť až k strate srsti. Každý majiteľ psíka by mal pri týchto prejavoch spozorniť.
V prípade intolerancie alebo ak precitlivenosti naopak imunitný systém nehrá rolu. Je to porucha metabolizmu, kedy si telo nedokáže s látkou poradiť. Ide o priamu reakciu tela na niektoré zložky (napr. mliečne výrobky, obilniny...), ktoré sa vyznačujú zvrátením, hnačkou, plynatosťou, bolesťou brucha alebo stratou chuti do jedla. Tiež u psa sa môžeme stretnúť s neznášanlivosťou laktózy. Ide o poruchy trávenia spôsobené nedostatkom enzýmu laktázy, ktorý sa objavuje najmä u mladých zvierat a rozkladá laktózu.
Zatiaľ neexistujú žiadne vedecké potvrdenia pre konkrétne rizikové faktory. Možné spúšťače môžu byť napríklad gastrointestinálne ochorenie. Tie sú spôsobené baktériami alebo vírusmi, tie spôsobujú zvýšenie priepustnosti črevnej sliznice. Proteíny, ktoré sú príliš „veľké“, prechádzajú „ochrannou bariérou“ čreva a vyvolávajú reakciu imunitného systému. Aj genetické predispozície patria medzi rizikové faktory.
Vo väčšine prípadov je teda príčina reakcie na zložky potravín neznáma. Preto sú termíny potravinová alergia a intolerancie tiež často pod zastrešujúcim pojmom "Neznášanlivosť krmív".
Okrem potravinovej alergie sa často u psíkov prejavuje alergia na životné prostredie, teda na peľ alebo prach. Ďalej alergia na blšie sliny alebo parazity.
Potravinové alergie sú u psov pomerne časté. Je však ťažké spoľahlivo určiť alergén. Jeho hľadanie sa vykonáva prostredníctvom prísnej vylučovacej diéty, nazývanej aj eliminačná diéta. Často sú ponúkané krvné testy, ktoré bohužiaľ nemajú vysokú spoľahlivosť a výsledky sú otázne.
Vylučovacia diéta je zahájená s kŕmnymi zložkami, ktoré pes nikdy predtým nedostal. To znamená ako nový druh mäsa, tak aj nový zdroj sacharidov. Je dobré vybrať bielkoviny, ktoré nie sú v krmive také časté. Ako možný variant je VetActive Hypoallergenic, kde je iba jeden zdroj bielkovín a to iberijské bravč. Na tento druh mäsa majú psy vo väčšine prípadov dobrú reakciu. Takto by mal byť kŕmený najmenej 8 týždňov, potom by sa mal vyskúšať iný druh mäsa.
Dôležitým základom tejto stravy je dôsledné dodržiavanie prísnej diéty. Je nutné pamätať, že aj maškrty môžu ovplyvniť diétu. Pretože všetko, čo má pes v ústach počas tejto doby, môže vyvolať reakciu kože alebo tráviaceho traktu a tým ovplyvniť výsledok. Tiež pri prechádzkach sa uistite, že sa váš štvornohý priateľ neobslúži niekde sám v parku. Ak máte pochybnosti, mali by ste mať počas diéty psa vždy na vodítku. V priemere potrebujete 3 až 4 pokusy až do dosiahnutia tohto cieľa.
Pri eliminačnej diéte je nutné strážiť zloženie podávaného krmiva. Pokiaľ je na obale produktu napísané „mäso a vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu“ nie je jasné aké bielkoviny sa v krmive nachádza. V tomto prípade požiadajte výrobcu o podrobnejšie informácie.
Ak váš štvornohý priateľ dostáva lieky, tak sa o eliminačnej diéte radšej poraďte so svojim veterinárom. To isté platí pre doplnky potravy. Dokonca aj niektoré odčervovače, ktoré sú podávané vo forme žuvacích tabliet, často obsahujú mäsovú múčku alebo iné živočíšne zložky, aby sa zlepšilo ich prijatie. /p>
Kód | 0004138 |
Súbory cookie používame na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej webovej lokality zdieľame s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. Partneri môžu tieto informácie kombinovať s inými informáciami, ktoré im poskytnete alebo ktoré získate v dôsledku používania ich služieb.